Čtení s porozuměním – 5. třída (5. ročník)

Přečtěte si krátký text a odpovězte na několik otázek, které testují porozumění. Můžete se začíst do krátkých úryvků z článků nebo do některého z našich krátkých a vtipných příběhů. Pozor, vybraný text můžete řešit pouze jednou v daný den.

Vybrána třída: 5. třída (úzký výběr)


Řazení podletématuobtížnostiVýpis úlohrozbalit vševybrané sadyjen přehled
Liška Adéla
0/8

Liška Adéla

Zajímavé příběhy se zvířátky. Přečtěte si, koho liška potkala v lese a co se přitom stalo.

Popletené pohádky
0/8

Celkem vyřešeno: 0 z 16

Ukázky

Popletené pohádky

Fialová karkulka

Byla jednou jedna holčička a té říkali Fialová karkulka, protože vždy, když šla na borůvky, tak se v nich tak poválela, až byla celá fialová. Jednoho dne se vypravila do lesa sbírat své oblíbené borůvky. Všechny keře ale byly obrané. A to ještě včera byla v lese borůvek spousta! Karkulka se vydala hledat svého kamaráda vlka, který o všem v lese ví. Nemohla ho ale najít. U potoka uviděla žábu a ptá se jí: „Neviděla jsi vlka?“ Žába odpověděla: „Já jsem vlk! Jsem zakletý.“ Karkulka rychle dala žábě pusu, a ta se hned proměnila ve vlka. Vlk Karkulce vysvětlil, co se stalo. Ráno do lesa přišli Jeníček a Mařenka a kouzelnými hráběmi začali sklízet všechny borůvky. Vlk je chtěl zahnat, jenže Mařenka je mocná čarodějnice a hned ho začarovala v žábu. Karkulka ovšem byla výborná stopařka. Podle směru stop hned poznala, kterým směrem se Jeníček s Mařenkou vydali. Rychle jim nadběhla a rozházela po cestě perníčky. Těm samozřejmě Jeníček s Mařenkou nemohli odolat. Zatímco se ládovali perníčky, Karkulka nenápadně odtáhla koš se všemi borůvkami. A kouzelné hrábě jim raději vzala taky.

Ufon ztracen ve městě

Detolokátor

Grin5X nikdy na jinou planetu nechtěl. Jenže na školní exkurzi v Ústavu vesmírného cestování se omylem dotkl fotonového detolokátoru, čímž se teleportoval doprostřed malého města na planetě Zemi.

„A hrome,“ pomyslel si Grin5X, když kolem sebe uviděl scénu jako z učebnice galaxypisu. Domy okolo byly daleko menší než na jeho planetě, navíc postavené z kamene, železa a betonu, tedy velice zastaralých materiálů. Po ulicích chodili velmi pomalu prapodivní dvounozí tvorové a mezi nimi o kousek rychleji kličkovalo mnoho různě tvarovaných barevných krabic se čtyřmi koly.

„To zase bude den,“ povzdychl si chudák mimozemšťan a šel hledat velvyslanectví své planety.

Řecké báje

Vznik lidí

Osamělý Prometheus, potomek božského rodu Titánů, se potuloval po liduprázdné planetě Zemi. Toužil potkat někoho, jako byl on sám. Jednoho dne, když zapršelo, Prometheus uplácal z rozměklého bláta sochu. Bohyně moudrosti Athéna soše vdechla život. Tak postupně vznikli lidé. Prometheus je naučil myslet a pracovat. Bohové shromáždění na hoře Olympu, sídle bohů, se na to vše dívali. Až jednoho dne si vládce bohů Zeus Promethea zavolal k sobě: „Promethee, zapomněl jsi lidi naučit, že je třeba ctít bohy. Vždyť všechny lidské osudy jsou v našich rukou.“ Aby tedy Prometheus lidi naučil i tohle, zabil býka. Na jednu hromadu dal všecko maso, překryl ho kůží a navrch položil žaludek, na druhou, větší hromadu naskládal kosti, které pečlivě překryl tukem. Druhá hromada působila lákavěji. Na zem sestoupil Zeus. „Die, sám vyber díl, který chceš, aby ti lidé obětovali,“ vyzval Dia Prometheus. Zeus pochopil. Přesto na sobě nedal nic znát a vybral na první pohled větší a lákavější díl. Od té doby lidé bohům obětovávali kosti a tuk a sami si nechávali maso.

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence