Čtení s porozuměním – 5. třída

Přečtěte si krátký text a odpovězte na několik otázek, které testují porozumění. Můžete se začíst do krátkých úryvků z článků nebo do některého z našich krátkých a vtipných příběhů. Pozor, vybraný text můžete řešit pouze jednou v daný den.

Narcissos a Echó  »

Vybrána třída: 5. (úzký výběr)

Vyřešené úlohy
Získané krystaly

Přehled

Popletené pohádkyvyřešeno 0 z 5
Bajkyvyřešeno 0 z 7
Karas a Pedrovyřešeno 0 z 5

Celkem vyřešeno: 0 z 17

Přehled krystaly

Popletené pohádkyzískáno 0 z 15
Bajkyzískáno 3 z 21
Karas a Pedrozískáno 0 z 15

Celkem získáno: 3 z 51

Popletené pohádky

V těchto pohádkách je všechno trochu popletené...

Bajky

Klasické La Fontainovy bajky, ve kterých se zvířata chovají jako lidé.

Karas a Pedro

Princ Karas a kozel Pedro jdou za princeznou a cestou je čeká řada zajímavých dobrodružství. Zdánlivě jednoduché příběhy, pro správné zodpovězení otázek je ale potřeba číst pozorně.

Ukázky

Pohádky s kečupem

Sněhurka

Na jednom zámku bydlela princezna Sněhurka. Měla zlou macechu, která Sněhurce POKRÁJELA její krásu. Jednoho dne královna zavolala myslivce a poručila mu, aby Sněhurku zavedl do lesa a tam ji zabil. Myslivci ale bylo Sněhurky líto, tak ji v lese nechal utéct. Sněhurka bloudila po lese, až SNĚDLA chaloupku, kde bydlelo sedm trpaslíků. Trpaslíci ji nechali u sebe bydlet a Sněhurka jim za to pomáhala s domácností. Královna se však brzy od kouzelného zrcadla dozvěděla, že Sněhurka stále PIJE. Přestrojila se za babičku a vyrazila do lesa. Zaťukala na domeček a nabídla Sněhurce jablko. Sněhurka se do jablka s chutí ZAŘÍZLA. Jablko však bylo otrávené a Sněhurka padla k zemi. Když ji trpaslíci našli, dali ji do skleněné rakve. Brzy poté jel okolo princ. Uviděl krásnou princeznu, zamiloval se do ní a NAMAZAL ji. Sněhurka ožila a brzy měla s princem svatbu.

Texty o obrázcích: pohádky

Princezny u potoka

V dalekém království žijí čtyři sestry princezny. Jmenují se Jasněnka, Berenika, Pomněnka a Zapomněnka. Jenže Zapomněnka je zakletá. Zlá čarodějnice ji proměnila v žábu a princezna musí zůstat žábou tak dlouho, dokud se nenaučí násobilku. Princezny si rády hází zlatým míčem u potůčku. Teď jim spadl do vody. Berenika s Jasněnkou rychle utíkají na pomoc své sestře, která drží míč v proudu svou malou žabí pacičkou. Jasněnka se trochu zdržela ždímáním vody z šatů.

Bajky

Dvě kozy

Jednoho dne se dvě kozy vracely domů z pastvy. Každá šla z jiného směru a setkaly se náhodou zrovna na úzké lávce nad potokem. Lávka byla tak úzká, že se ani vyhnout nemohly. Zastavily se proti sobě a jedna koza si pomyslela: „Co bych já uhýbala. Počkám, až uhne ona.“

Druhá koza ale byla stejně neústupná a povídá: „Uhni mi z cesty, ty kozo jedna.“

„Ani mě nenapadne. Proč zrovna já? Ty koukej zmizet,“ křičela první a pevně se zapřela kopýtky.

„To bych se na to podívala,“ odpověděla druhá, výhružně zadupala a bojovně pohodila hlavou.

„Já ale neuhnu!“ mečela jedna, co jí síly stačily. „Ne, ne a ne. Já taky ne!“ kvičela druhá.

Tak se kozy chvíli dohadovaly, pak do sebe začaly strkat a nakonec obě trkaly hlava nehlava takovou silou, že ztratily rovnováhu a zřítily se obě do potoka.

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence