Čtení s porozuměním – 7. třída

Přečtěte si krátký text a odpovězte na několik otázek, které testují porozumění. Můžete se začíst do krátkých úryvků z článků nebo do některého z našich krátkých a vtipných příběhů. Pozor, vybraný text můžete řešit pouze jednou v daný den.

Tralibuxy  »

Vybrána třída: 7. (úzký výběr)

Vyřešené úlohy
Získané krystaly

Přehled

Městská policie Brnovyřešeno 0 z 7
Požírač snůvyřešeno 0 z 8
Detektivní příběhy s plánkyvyřešeno 0 z 5

Celkem vyřešeno: 0 z 20

Přehled krystaly

Městská policie Brnozískáno 0 z 21
Požírač snůzískáno 0 z 24
Detektivní příběhy s plánkyzískáno 1 z 15

Celkem získáno: 1 z 60

Městská policie Brno

Reálné tiskové zprávy Městské policie Brno.

Požírač snů

Přemýšleli jste někdy o tom, co se vám děje v hlavě, když usnete? Jsou vaše sny v bezpečí? Příběh na pokračování.

Detektivní příběhy s plánky

Inspektorka Pukavá se vydává na vyšetřování. Prostudujte plán situace a odhalte, co se přesně stalo.

Ukázky

Ufon ztracen ve městě

Velvyslanectví

Grin5X byl ufon, který nešťastnou náhodou docestoval do jednoho pozemského městečka. Procházel ulicemi a náhle uviděl velikou stavbu. Nečněla nijak vysoko, zato byla velmi rozlehlá a měla placatou střechu.

„Hurá, taková přistávací plocha, tu by mohlo mít vesmírné velvyslanectví,“ pomyslel si Grin5X a vešel dovnitř. Všude chodili obyvatelé Země a vkládali z takřka nekonečných regálů do svých pojízdných nádob věci rozličných tvarů, barev a vůní.

„No jasně, shání tu vybavení na vesmírný let,“ zaradoval se Grin5X a aby nevypadal podezřele, dal si do své krabice na kolečkách hromadu oranžových koulí a bílých válečků s dírou uprostřed. Poté přistoupil k pásové kontrole, kde pípaly přístroje, které jistě automaticky kontrolovaly cestující.

Lidé ve frontě se velmi divili, proč nějaký blázen v masce ufona vykládá na pás tak podivnou kombinaci věcí.

Požírač snů

Záhada spánkového mechanismu

Následujícího dne byla sobota. Gonzalo hned po probuzení spěšně posnídal a usedl k počítači. Musí se o spánku a snech dozvědět co nejvíc! Na Wikipedii stálo: „Během spánku se lidem zdají sny a to, jak se zjistilo cíleným buzením při výzkumu, i tehdy, když si po probuzení žádný sen nevybavují. V průběhu spánku se vyskytují časové úseky, kdy mozek, navzdory převážně útlumovému charakteru spánku, intenzivně pracuje.“ Pak po textu přejížděl očima dál, až narazil na fáze spánku a snění: „Spánek plazů, savců a ptáků probíhá ve dvou principiálně odlišných režimech, ve fázi REM (z ang. rapid eye movement – rychlé oční pohyby) a NREM (non-REM – opak REM), ty se v průběhu spánku pravidelně střídají. (...) Převážná většina snů se odehrává v průběhu REM fáze spánku. (...) Je prokázáno, že sny v NREM fázi jsou podstatně kratší, obsahují méně vizuálních prvků a zdaleka nejsou tak živé jako sny v REM fázi.“ Pak si ještě nastudoval něco o střídání a trvání spánkových fází. Teď už Gonzalo chápal, proč se do Bennyho snění nemohl předchozí noci nabourat. Netrefil se do REM fáze. Večer to ale zkusí zas.

Imaginární slova

Švajblbung

Švajblbung je slovo původem starogermánské. Označuje druh sportu. Švajblbung hrají proti sobě vždy dva švaje. Jeden švaj se skládá z osmi hráčů, tzv. švajerů, kteří jsou k sobě svázáni za nohy. Každý švajer má kolem pasu upevněnou švajlajnu s blbungem namočeným nejčastěji do oranžové barvy. Cílem hry je roztočit švajlajnu s blbungem nad hlavou a zasáhnout jím co nejvíce protihráčů do zadku. Švaj, který dosáhne většího počtu zásahů během jednoho pětiminutového setu, vyhrává. Švajblbung se totiž hraje na sety podobně jako tenis.

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence