Čtení s porozuměním – 8. třída (8. ročník)

Přečtěte si krátký text a odpovězte na několik otázek, které testují porozumění. Můžete se začíst do krátkých úryvků z článků nebo do některého z našich krátkých a vtipných příběhů. Pozor, vybraný text můžete řešit pouze jednou v daný den.

Vybrána třída: 8. třída (úzký výběr)


Řazení podletématuobtížnostiVýpis úlohrozbalit vševybrané sadyjen přehled
Rodinné příběhy
0/4

Rodinné příběhy

Když se sejde celá rodina, není občas jednoduché se ve všech těch vztazích vyznat…

Detektivní příběhy s plánky
0/5

Detektivní příběhy s plánky

Inspektorka Pukavá se vydává na vyšetřování. Prostudujte plán situace a odhalte, co se přesně stalo.


Celkem vyřešeno: 0 z 9

Ukázky

Požírač snů

Gonzalo

Byla temná noc. Gonzalo se v posteli posadil. Probudil ho sípavý hlas. Chvíli přemýšlel, co to je a odkud se to ozývá. Pak na to přišel. Benny. Zase se mu něco zdá a mluví ze spaní. Gonzalo by dal cokoli za to, aby se mu to dělo také. Jenže nevěděl, co by to cokoli mohlo být. Nedokázal si to představit. Chyběla mu totiž fantazie a představivost. Už od narození mohl vnímat jen to, co na vlastní oči viděl nebo to, co sám slyšel. Nedokázal si představit zážitky či příběhy, které mu někdo vypravoval. Vždycky slyšel jen hlas, který říkal slova, neuměl k nim ale přiřadit žádnou zrakovou představu. Diagnóza od lékaře zněla jasně: aphantasia totalis neboli celková absence fantazie a představivosti. Gonzalo moc nevěděl, co to ta fantazie a představivost jsou, a tak se rozhodl, že si je najde na Wikisofii.

Severské mýty

Strážce Múspellu

Před počátkem příběhu lidstva nebylo nic, jen dva neohraničené světy. Na severu se rozkládal Niflheim, svět temnoty, věčně zahalený hustou mlhou, v němž panoval nesnesitelný mráz a vzduch otravovalo jedenáct jedovatých řek vytékajících z jednoho pramene ležícího ve středu všeho. Na jihu se nacházel Múspell, říše věčně žhnoucího a všechno spalujícího ohně. Ještě než se zrodili bohové, nebylo v těch dvou světech ani živáčka, až na Surta. Surt, ohromný ohnivý obr ozbrojený plamenným mečem, stál jako socha na okraji výhně, kde končila země. Necítil rozdíl mezi sžíravým žárem ohně Múspellu a mrazivou mlhou Niflheimu. Stojí tam i teď a bude tam stát asi ještě dlouho. Teprve až nastane Ragnarök, konec světa, opustí své místo v Múspellu, sežehne svým ohnivým mečem svět a bohové před ním budou, jeden po druhém, padat na kolena.

Články, rozhovory, názory I

Napoleon a konopí

Možná vás překvapí, že prvním člověkem, který vydal zákaz užívání konopí, byl Napoleon Bonaparte. Stalo se to roku 1800, když táhl se svým vojskem na Egypt. Tehdy Napoleon vyhlásil, že vojáci nesmí požívat silný alkoholický nápoj, který muslimové vyráběli z květenství samičích rostlin jisté byliny zvané konopí, ani kouřit hašiš či konopné semeno.

Tento francouzský generál totiž psychoaktivní účinky konopných látek zažil na vlastní kůži a nebylo to vůbec příjemné. Když 1. července 1798 vjížděl do města Alexandrie, stal se terčem útoku jednoho místního obyvatele, který na něj vystřelil z okna domu, ale minul. Napoleonova ochranka ho nakonec zadržela a pozdější vyšetřování prokázalo, že útočník byl pod vlivem těchto omamných látek.

A protože konzumace marihuany byla mezi Egypťany běžnou záležitostí, dělal Napoleon vše pro to, aby se jeho vojáci pod vliv této byliny nedostali.

(Převzato z Muy interesante a upraveno)

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence