Výpis souhrnů
Čeština jako druhý jazyk
Prohlížíte si souhrny informací k určitým tématům. Systémy Umíme se zaměřují hlavně na jejich procvičování. Ke cvičením k jednotlivým podtématům se dostanete pomocí odkazů níže.
Podkapitoly
Čeština jako druhý jazyk
Tato část obsahu Umíme česky je provizorní – vzniká v rychlosti v návaznosti na ruskou invazi Ukrajiny a uprchlickou krizi. Obsah v této části je aktuálně průběžně doplňován.
Procvičování obsahových témat spadajících do této části není omezeno limity na počet odpovědí (tj. pro ukrajinské žáky, kteří procvičují pouze tento obsah, není potřeba řešit registrace a licence).
NahoruČeština pro ukrajinsky mluvící
Tato část obsahu Umíme česky je provizorní – vznikla v rychlosti v návaznosti na ruskou invazi Ukrajiny a uprchlickou krizi.
Procvičování obsahových témat spadajících do této části není omezeno limity na počet odpovědí (tj. pro ukrajinské žáky, kteří procvičují pouze tento obsah, není potřeba řešit registrace a licence).
V sekci čeština jako druhý jazyk najdete ještě další obsah, který je vhodný pro začátečníky v češtině, ale není vázaný na konkrétní rodný jazyk.
NahoruV této sekci najdete cvičení na procvičení a rozšíření slovní zásoby z oblasti oblečení. Najdete tu jednoduchá cvičení s obrázky, která jsou zaměřená na základní slovní zásobu, ale i úlohy na procvičení významu složitějších pojmů jako jsou:
- materiály a části oblečení (flanel, len, lem, zip)
- oblečení pro speciální příležitosti či specifické využití (róba, tutu sukně, smoking, trikot)
- oblečení z různých částí světa (kimono, sárí, sombrero, kilt)
Kromě níže uvedených interaktivních cvičení je k dispozici i materiál na vytištění:
NahoruJaký je rozdíl mezi biatlonem a triatlonem? Zní to podobně, ale jsou to úplně jiné sporty. A co ofsajd, aut a brejk? Fotbalista, který v tom nemá jasno, bude na tréninku brzy ztracen. Dobrá slovní zásoba v oblasti sportu je užitečná jak pro ty, kdo se sportu aktivně věnují, tak pro ty, kdo sportovní události pasivně sledují.
NahoruŠkolní a kancelářské pomůcky
Ve cvičeních si můžete procvičit například následující školní a kancelářské pomůcky: děrovačka, fixa, glóbus, guma, gumička, jmenovka, kalendář, kalkulačka, kancelářská sponka, kniha, krabice, kroužkový blok, kružítko, křída, lepicí páska, lupa, mapa, nástěnka, nůžky, obálka, odkladač, ořezávátko, papír, pravítko, propiska, psací pero, psací podložka, připínáček, rozešívačka, sešívačka, složka, svorky, šanon, školní pouzdro tabule, tužka, tyčinkové lepidlo, úhloměr, zvýrazňovač.
NahoruKuchyňské potřeby
Ve cvičeních si můžete procvičit například následující kuchyňské potřeby: brčko, džbán, gril, hliníková fólie, hořák, hrnec, hrníček, konvice, korek, kráječ vajec, kávovar, lednička, lis na česnek, louskáček, lžíce, metla, mikrovlnná trouba, miska, mixér, naběračka, nůž, odkapávač, odměrka, otvírák, podnos, prkýnko, pánvička, párátko, přesýpací hodiny, sekáček, solnička, sporák, struhadlo, stěrka, sítko, škrabka, šťouchadlo na brambory talíř, toustovač, trychtýř, tác na dort, vidlička, vršek od láhve, váha, váleček, vývrtka, zapékací miska.
NahoruHudební nástroje
Oblast hudby je velmi široká a vyskytuje se v ní mnoho pojmů, které hudebníci potřebují znát. Základem je znalost hudebních nástrojů, což patří i k všeobecnému vzdělání. Takový klavír a kytaru pozná skoro každý. Ale co třeba klarinet, pozoun, violoncello či benžo?
NahoruDopravní prostředky
Ve cvičeních si můžete procvičit například následující dopravní prostředky: auto, autobus, bitevní loď, buldozer, člun dodávka, dětské kolo, džíp, invalidní vozík, jízdní kolo, kamion, koloběžka, motocykl, motorový člun, míchačka cementu, nákupní vozík, parní válec, plachetnice, psí spřežení, přívěs, přívěsný vozík, raketa, rover, sekačka na trávu, sportovní letadlo, stíhačka, tank, trajekt, traktor, tříkolka, vlak, vrtulník, vysokozdvižný vozík, výletní loď.
NahoruČtení vět
Tato sekce obsahuje cvičení pro začínající čtenáře, kteří už umí přečíst jednotlivá slova a nyní začínají číst celé věty. Téma je děleno následovně:
- Krátké věty psané velkými písmeny, například:
- Doplňování slov do vět: PŘED DOMEM STOJÍ [MODRÉ / SLADKÉ] AUTO.
- Odpovídání otázek o obrázcích: JAKOU BARVU MÁ KOČKA NA POLŠTÁŘI?
- Čtení krátkých vět – podobně jako předchozí, ale věty jsou již psány běžným způsobem.
- Čtení delších vět – delší věty a věty vyžadující dobré porozumění textu.
Po zvládnutí těchto témat mohou čtenáři přejít k čtení krátkých textů skládajících se z několika vět.
NahoruKrátké věty psané velkými písmeny
Tato sekce obsahuje cvičení pro začínající čtenáře, kteří už umí přečíst jednotlivá slova a nyní začínají číst celé věty. V této sekci jsou zadání psaná pouze velkými písmeny, v navazující jsou pak již běžně psané věty. Zadání často pracují s obrázky.
Nahoru