';

Podstatná jmena: vzory mužského rodu

« Mluvnické kategorie a vzory podstatného jména

Jak si chcete téma procvičit?

RozřazovačkaTetris

Podstatná jména mužského rodu se dělí na životná a neživotná.

Vzory slov životných jsou:

  • Vzor pán: pán bez pánA – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -A (např. peS bez psA).
  • Vzor muž: muž bez mužE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E (např. učiteL bez učitelE).
  • Vzor soudce: soudce bez soudcE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku “E” a pokud je ve 2. pádě -E (např. výrobcE bez výrobcE).
  • Vzor předseda: předseda bez předsedY – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na samohlásku “A” a pokud je ve 2. pádě -Y (např. fotbalista bez fotbalisty).

Vzory slov neživotných jsou: 

  • Vzor hrad: hrad bez hradU (případně pomocný vzor les bez lesa) – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -U nebo -A (např. důM bez domU nebo skleP bez sklepA).
  • Vzor stroj: stroj bez strojE – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -E (např. cíL bez cílE).

Rozřazovačka

Cvičení na procvičování pravopisu i tvarosloví. V každé úloze je několik kategorií (např. malé a velké písmeno nebo sloveso, zájmeno, číslovka), úkolem je roztřídit zadaná slova do těchto kategorií. Díky současnému třídění více slov, si můžete lépe ujasnit rozdíly mezi kategoriemi.

Podstatná jmena: vzory mužského rodu   

Tetris

Tetris je pravopisná hra inpirovaná známou počítačovou hrou. Dostanete pravidelný příděl padajících slov, která musíte hbitě řadit do správných sloupečků. Když uspějete, postoupíte do dalšího levelu, který je rychlejší a zákeřnější. Kam až se probojujete?

Podstatná jmena: vzory mužského rodu (1. úroveň)
1
2
3
4
5
6
7
Spustit

Nechte nám zprávu

Narazili jste na chybu v aplikaci? Máte nápad na vylepšení?

Cítím se ...

Frustrovaně Zklamaně Nápaditě Spokojeně Nadšeně

Text zprávy

E-mailová adresa (ať Vám můžeme odpovědět)


Odeslat
NAPIŠTE NÁM