Čtení s porozuměním – 8. třída

Přečtěte si krátký text a odpovězte na několik otázek, které testují porozumění. Můžete se začíst do krátkých úryvků z článků nebo do některého z našich krátkých a vtipných příběhů. Pozor, vybraný text můžete řešit pouze jednou v daný den.

Záhada kufru  »
Vyřešené úlohy
Získané krystaly

Přehled

Městská policie Brnovyřešeno 0 z 4
Články, rozhovory, názory Ivyřešeno 0 z 7
Požírač snůvyřešeno 0 z 8
Detektivní příběhy s plánkyvyřešeno 0 z 5
Wikipedievyřešeno 0 z 8
Jazykové prostředkyvyřešeno 1 z 5
Populárně naučné textyvyřešeno 0 z 8
Články, rozhovory, názory IIvyřešeno 0 z 7
Imaginární slovavyřešeno 0 z 8

Celkem vyřešeno: 1 z 60

Přehled krystaly

Městská policie Brnozískáno 0 z 12
Články, rozhovory, názory Izískáno 0 z 21
Požírač snůzískáno 0 z 24
Detektivní příběhy s plánkyzískáno 1 z 15
Wikipediezískáno 0 z 24
Jazykové prostředkyzískáno 3 z 15
Populárně naučné textyzískáno 4 z 24
Články, rozhovory, názory IIzískáno 1 z 21
Imaginární slovazískáno 0 z 24

Celkem získáno: 9 z 180

Městská policie Brno

Reálné tiskové zprávy Městské policie Brno.

Články, rozhovory, názory I

Výběr ze skutečných článků z tisku, snadnější texty.

Požírač snů

Přemýšleli jste někdy o tom, co se vám děje v hlavě, když usnete? Jsou vaše sny v bezpečí? Právě na tyto otázky vám příběh Požírače snů přinese odpověď.

Detektivní příběhy s plánky

Inspektorka Pukavá se vydává na vyšetřování. Prostudujte plán situace a odhalte, co se přesně stalo.

Wikipedie

Encyklopedické texty: vybrané ukázky z Wikipedie.

Jazykové prostředky

Nebojte se cizoslovných názvů a zkuste odhalit různé jazykové prostředky v konkrétních ukázkách. Není to zas tak náročné.

Populárně naučné texty

Populárně naučné texty z tisku i z webu.

Články, rozhovory, názory II

Výběr ze skutečných článků z tisku, náročenější texty.

Imaginární slova

V těchto textech jsou použita zcela smyšlená slova. O to více však prověří, jak důkladně umíte číst...

Ukázky

Detektivní příběhy s plánky

Loupež v galerii

„Takže vám zmizel přes noc z galerie vzácný obraz Hostina a zjistil jste to až po ranním otevření,“ opakovala inspektorka Pukavá, zatímco její kolegové vyprovázeli zklamané ranní návštěvníky, „jaké máte zabezpečení?“

„Je to záhada,“ pravil roztřeseně hlídač, „máme alarm na jediných vchodových dveřích. Okna v galerii žádná nejsou. Navíc jsou na místech A, B a C tři otočné kamery, takže vidí do všech směrů. Když jsem je kontroloval večer před zavřením, tak obraz Hostina na svém místě v Modrém pokoji ještě byl.“

„Takže jste večer zkontroloval záběry z kamer, nebo jste šel i dovnitř?“

„Jenom kamery, pak jsem zhasnul, zamknul vchodové dveře a zapnul na nich alarm. V noci se alarm nespustil, takže dveřmi se nikdo nevloupal. Ráno jsem vypnul alarm, odemknul, rozsvítil a pustil návštěvníky. A jeden si všimnul, že obraz chybí. A na záznamu z kamer už ráno taky není,“ teď už hlídač regulérně brečel.

Inpektorka Pukavá se ještě jednou podívala na plánek a pronesla: „Budu potřebovat záznamy kamer ze včerejšího večera a dnešního rána. Jeden z návštěvníků se nechal v galerii zamknout, v noci obraz sundal a před chvílí si ho odnesl.“

Články, rozhovory, názory I

Vlajka na půl žerdi

Vlajkami na půl žerdi se vyjadřuje státem vyhlášený smutek. Z úcty ke státní vlajce není možné ji hned vytáhnout do poloviny. Nejprve se musí vytáhnout na vrchol stožáru, kde se nechá chvíli vlát, a až poté je možné ji stáhnout do poloviny. A když je smutek oficiálně ukončen, není povoleno ji hned spustit – opět se musí vytáhnout nahoru a po několika vteřinách zcela stáhnout. (...) Státní smutek tímto způsobem vyjadřují také v jiných zemích světa. Někde se ale z náboženských důvodů vlajky nestahují. Například vlajky Somalilandu a Saúdské Arábie by na půl žerdi byly považovány za urážku islámu a ten, kdo by vlajku stáhnul, může skončit ve vězení.

(abicko.cz)

Wikipedie

Levhart

Levhart je statná kočkovitá šelma s velkou hlavou, středně dlouhými končetinami a dlouhým ocasem. Velmi se podobá jaguárovi, který je však robustnější, má relativně kratší ocas a větší rozety. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje od 17 kg do 90 kg, délka těla včetně ocasu od 140 do 240 cm, výjimečně i více. Pohlavní dimorfismus je většinou výrazný, samci bývají minimálně o 30–50 % těžší než samice. Levhart je charakteristický žlutou, pískovou, okrovou, oranžovou či cihlovou barvou srsti, na níž jsou rozmístěny černé skvrny a rozety. Ty většinou nebývají vyplněny menšími skvrnkami, ale srst uvnitř rozet má často poněkud tmavší barvu než srst okolo. Spodní část těla je světlejší než boky a hřbet. Někteří jedinci mají vyšší produkci pigmentu melaninu, který způsobuje černé zbarvení srsti. Takoví se vyskytují nejčastěji v jihovýchodní Asii a jsou označování jako černí levharti či černí panteři.

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence