Diktáty online – 9. třída
Rychlá příprava na diktáty. Do textu o rozsahu jednoho odstavce doplňujete na vybraná místa správnou variantu ze dvou možností. Naše diktáty mají snadné ovládání (můžete využít myš nebo šipky) a průběžné vyhodnocení. K dispozici je více než 160 diktátů se zajímavými příběhy.
Pokud máte zájem o klasické diktování s kompletním zápisem, přejděte na mluvené diktáty (nenechte si je ujít, jsou nyní výrazně vylepšeny).
Rychlá příprava na diktáty. Do textu doplňujete na vybraná místa správnou variantu ze dvou možností.

Psaní i/y
Podobně znějící
Velká písmena
Čárky a interpunkce

Přímá řeč (střední)
4 Zadání
Typicky zabere: 5 min
Ukázky
Velká písmena: budovy, stavby
Divy světa: dvakrát
Už jste někdy slyšeli, že existují původní a novodobé divy světa? A víte, které to jsou? Pojďme se na ně podívat. Na původní seznam divů světa patří gyptské yramidy v Gíze, slavné isuté zahrady emiramidiny, Feidiův eus v Olympii, rtemidin rám v Efesu, auzoleum v Halikarnassu, hódský olos a aják na ostrově Faru. A jaký je seznam novodobých divů světa? Patří tam zřícenina mayského města ichén Itzá, ocha Krista pasitele tyčící se nad městem Rio de Janeiro, elká ínská zeď, ruiny inckého města Machu icchu, jordánské skalní město etra, římské oloseum a indický pomník v Ágře ádž ahál.
Psaní s/z na začátku slova
Hledá se zloděj!
Ivan si těžoval, že mu někdo cizil pero. „Už druhý den mě užuje představa, že se chovává v kapse nějakého výlupka,“ bědoval, ale e svých snah o dopadení zloděje levit nechtěl, protože se mu po psacím náčiní týskalo. trávil hodiny važováním možného pachatele. tvořil si pro tyto účely deník, kam zapisoval své úvahy. Najednou se ne týkal s kamarády, ale „podezřelými“. Zločince patřoval všude. „Kdo koho,“ říkal si občas polohlasem, dokud mu maminka neřekla: „Tohle musí končit, okamžitě jdi a ukliď si pokoj, tam ho určitě najdeš!“ To ho samozřejmě pasilo, neboť pero se krývalo na dně šuplíku ve stole.
Velká písmena: mix lidé, skupiny, organizace, čas
U rozcestníku
V daleké emi, snad urecké nebo ongolské, se potkali u rozcestníku na křižovatce áčelník erný up, istr Jan Hus a vatý tec. I dali se do řeči, přestože se neznali. Náčelník pevně třímal svůj omahawk a rozhlížel se po svém psu. „A co to hledáš za psa, elký upe?“ ptal se apež, který prostě neměl paměť na jména, pokud mu je nenapovídal sám uch vatý. „Nejsem elký up!“ zuřil náčelník, „a ten pes je obyčejný oříšek.“ „A jak mu říkáš?“ zajímalo Husa. „Jmenuje se oříšek,“ odpověděl ten ndián. Na to důvtipné a padnoucí jméno neměli oba ánové co říct, a tak dal zase každý svou cestou.